Güneş Enerji Santrallerinde Temizlik

Doğası itibari ile çevresel ve atmosferik koşullara fazlasıyla açık olan Güneş Enerji Santralleri, zaman içinde kirlenmektedir. Rüzgarlarla taşınan toz ve toprak, çamur yağmurları ve kus dışkıları yüzünden GES'lerin verimi düşmektedir. Söz konusu verim kaybı konuma bağlı olarak, %3 ile %10 arasında değişmektedir. Bu oranların maddi karşılıkları 1 MW Kurulu gücündeki bir santral için 7.500 $ ile 22.000 $ bandındadır. Ayrıca temizlenmeyen kus pisliklerinin oluşturduğu gölgeler, orta vadede panellere ciddi ve kalıcı hasarlara sebep olmaktadır.

Cleaning of Solar Power Plants

Solar Power Plants are always face to face to the environmental conditions. That's why the surfaces of the modules lose their opacity in time. The dust; carried by the wind, muddy rains and bird droppings are the main reasons of the loss of efficiency between %3 - %10. The financial provisions of the loss for 1MW SPP is between 7.500 $ and 22.000 $. On the other, the shade of bird droppings will cause permanent and serious hazards on the modules.

Eco-Pak

Tamamen kendi tasarımımız ve üretimimiz olan, yeni nesil GES temizlik robotu Eco-pak, yüksek yıkama hızı ve düşük ağırlık ilkesiyle dizayn edilmiştir. Panellerin üzerine minimum basınç uygulayarak yıkama yapan Eco-pak, tamamen alüminyum malzemelerden imal edilmiştir. Düşük su tüketimi ve yüksek yıkama hızı sayesinde kullanıcısına en yüksek verimi getirmektedir.

Eco-Pak

Eco-pak has been designed and assembled by Eco-tron with the principles of low weight and high washing speed. Thanks to the aluminum design, Eco-pak causes minimum pressure on the panels. With the minimum water consumption and maximum washing speed, Eco-pak is willing to bring high efficiency to the owners.

Panel Temizliğinde Saf Su

Eco-tron olarak panel temizliğinde saf su kullanımını tavsiye etmekteyiz. Ne var ki iletkenliği minimize edilmiş su temini özellikle kırsal bölgelerdeki santraller için zorlu ve yüksek maliyetli olmaktadır. Bu sebeple kullanılan suyun paneller üzerindeki yan etkilerinin minimize edilebilmesi için tasarladığımız kurulama sistemi sayesinde, temizleme suyunun paneller üzerinde buharlaşmasının önüne geçilmiştir.

RO Water for Module Cleaning

As Eco-tron; we recommend our clients to use RO Water for the cleaning process. However, the supply of RO water is not so easy and cheap for the SPP's located at the rural areas. To be able to minimize and prevent the side effects of water on the modules, we have developed a wiping system. And thanks to this wiping system, evaporation has been prevented.

Eco-Pak Kullanımı

Basit tasarımı sayesinde Eco-pak'ı kullanmak oldukça kolay ve zahmetsizdir. Düşük ağırlığı sayesinde sıralar arasında kolaylıkla taşımak ve yeni hatta yerleştirmek mümkün olmaktadır. 3-4 kişilik bir ekiple, 1 MW lık bir santralin 4 saat bandında yıkanabilmektedir.

Operating Eco-Pak

Our simple design will allow the operation of eco-pak easily and effortless. Because of the low weight, users are able to replace and carry eco-pak between the rows. A team consists of 3 to 4 staff would be able to perform the cleaning of 1 MW SPP around 4 hours.

Farklı Panel Formasyonlarına Özel Çözümler

Tasarımcıların saha şartlarına göre farklılık gösteren tasarımları neticesinde panelleriniz sahalara farklı formatlarda dizilmişlerdir. Eco-pak bu farklılıklara uyum gösterebilecek şekilde tasarlanmıştır ve ikili, üçlü, dörtlü, beşli panellerin yatay ve dikey formasyonlarına uygun modelleri bulunmaktadır. 3Y60 modeli 60 hücreli üçlü yatay panel diziliminde çalışırken, 2D72 modeli 72 hücreli ikili dikey dizilime uygundur.

Special solutions for different module formations

Eco-pak has been designed to be able to fit in to double, triple, quadruple, quintet, vertical and horizontal formations and there are five models for different sites. Model 3Y60 will fit on triple horizontal formations of 60 cells modules and model 2D72 is appropriate for double vertical formations of 72 cells modules.

Ekoelektron

  • Keban Yolu 9. Km Reşit Hüseyin Yerleşkesi Elazığ

  • 00 90 424 290 10 26

  • info@eco-tron.com

Eco-tron'a giden yolu göster.